Zapalovač

Umíte si představit život bez jeho existence? Poskytne vám teplo a světlo kdykoliv ho potřebujete, je vaším průvodcem k zakázaným slastem v kouřovém oparu. Váš milášek. Váš zapalovač.

Život bez ohně?

Umíte si představit život bez jeho existence? Poskytne vám teplo a světlo kdykoliv ho potřebujete, je vaším průvodcem k zakázaným slastem v kouřovém oparu. Váš milášek. Váš zapalovač.

Zázrak v kovovém a plastovém balení

Slouží, jak jinak, k vytvoření ohně. Využití je široké jako pojem oheň samotný. Ať už jste pyroman nebo vášnivý kuřák, určitě už jste v duchu nejednou poděkovali tomu nahoře, že vám seslat takový skvělý vynález, skládající se z kovového či plastového zásobníku obsahujícího zapalnou tekutinu a mechanismu, který způsobí její vznícení.

Historie krátce

První mechanické zapalovače se objevují už v šestnáctém století (fungují na střelný prach). Benzínové zapalovače se objevují na počátku minulého století, nejpopulárnější byly za válek, kdy je vojáci vyráběli z prázdných nábojnic.

Čím že si to zapalujete?

Většina zapalovačů obsahuje buď benzín nebo stlačený tekutý plyn (butan). Příznivců obou variant je spousta. Obecně platí, že plynový zapalovač dostanete za pár korun, protože je vyroben z plastu a málokdy se očekává, že ho použijete dvakrát. Žijeme v jednorázové době.

Jednorázové propisky, jednorázové boty typu ťing–ťong a jednorázové spotřebiče.

Zapalovač na benzín

„Benzíňáky” mívají skrz všechny části zasunutý knot, který tím, že je namočen do benzínu, zvlhne a začne být vysoce hořlavý. Do spodní části se přidává materiál, který benzín vsákne, aby nedocházelo k jeho unikání. Všechny benzínové zapalovače by měly mít uzavíratelný vrch, aby nedošlo k odpaření látky. Zároveň stylovým klapnutím oheň uhasíme. Ke vznícení samotnému dojde tak, u ústí zapalovače rychle otočíme kolečkem umístěným u křesacího kamínku – tření vyvolá jiskru, od které chytne knot.

Zapalovač na plyn

Systém je podobný jako u benzínového zapalovače. Unikání plynu zabraňuje horní úzávěr, který se otevře se stiknutím tlačítka. Rychle tedy škrtneme kolečkem a prst přirozeně sjede na tlačítko uvolňující plynové výpary. Pokud jiskra vyletí, oheň vám vystačí, dokud budete držet tlačítko. A dokud ho udržíte, protože plynové zapalovače se hodně rychle zahřívají.

Jak vzniká jiskra?

Jiskra je vyvolána buď třením kovu s křesacím kamínkem (vyroben ve většině případu ze směsi zvané Ferrocerium), nebo stisknutím tlačítka, které stlačí piezoelektrický krystal, čímž vznikne elektrický výboj.

Kovová „ohrádka”

Chcete zapalovač, který nesfoukne každý větřík? I takové jsou… Za pomoci kovové „ohrádky” kolem plamene a průduchů pro vzduch se plamen stane mnohem odolnějším…

Zaplatit za značku?

Jednoznačně. Značkový zapalovač vás sice vyjde na dost peněz ve srovnání s běžně dostupnými druhy, ale doživotní záruka je znakem, že vás nenechají na holičkách, když zrovna budete chtít prohlásit: „Budiž světlo.”

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19778 (internetovy-magazin.cz#8419)


Přidat komentář