Superautomobily Renault

Alpine A110 dostal silnější motor z Renaultu 16 (1 605cm3), a to odstartovalo éru jeho závodních úspěchů. Dominoval po celém světě, vítězil v jakémkoli klimatu a na jakémkoli povrchu. Byl mistrem všech okolností. Výroba skončila roku 1977.

Francouzská firma Alpine

Francouzská firma Alpine vyrostla ze skromných začátků v předního francouzského výrobce sportovních vozů, přičemž za většinu tohoto úspěchu může právě A110.

 • Rallye a silnice

  Strohý Alpine, určený především a hlavně pro závody rallye – v nichž také exceloval – byl jako silniční vůz velmi hrubý, i když s přesvědčivou výkonností, jakmile řidič zvládl jeho přetáčivé sklony. Alpine v letech 1963 až 1965 stavěla i civilizovanější čtyřsedadlové A110GT4 určené výlučně pro silnici, ty ale příliš velký dojem neudělaly.

  Alpine A110 dostal silnější motor z Renaultu 16 (1 605cm3), a to odstartovalo éru jeho závodních úspěchů. Dominoval po celém světě, vítězil v jakémkoli klimatu a na jakémkoli povrchu. Byl mistrem všech okolností. Výroba skončila roku 1977.

 • Technické parametry Renault Alpine A110

Max. rychlost 204 km/h
Zrychlení z 0 na 96 km/h
6,3 s
Typ motoru
řadový čtyřválec
Zdvihový objem
1 605 cm3
Max. výkon
103 kW při 6 000 ot/min
Max. kroutící moment
144 Nm při 5 000 ot/min
Hmotnost
712 kg
Spotřeba
10,68 km/l
Převodovka
čtyřstupňová nebo pětistupňová manuální
Brzdy
kotoučové na všech čtyřech kolech
Podvozek a karoserie
páteřový rám tvořený jedinou trubkou se samonosnou sklolaminátovou karoserií
## Kultivované modely

Poté, co Renault koupil společnost Alpine, vedlo to k ještě vyšší kultivovanosti modelů Alpine, která vrcholila v modelech GTA a A610 z 80. a 90. let.

 • Renault Alpine A610 postrach pro Porsche

  Roku 1991 se GTV6 proměnilo v rafinovanější A610, který ale jinak měl v podstatě stejný zevnějšek i mechanické vybavení. Aby byl vůz kosmeticky atraktivnější ve stylových představách 90. let, uplatnily se na něm některé stylové triky (včetně zatažitelných světlometů) a technická stránka byla zdokonalena tak, aby bylo ovládání vozu pohodlnější.

  Výkon motoru značně povyskočil díky turbodmychadlu, zatímco systém ABS se postaral o to, aby při prudkém zabrzdění už nemusela stydnout krev v žilách. Posilovač řízení pak zajistil, že s modelem A610 nebylo nutné mít plné ruce práce.

  V řadě ohledů byl A610 pozoruhodnější vůz než Porsche 911 a určitě se snáz řídil. Měl však menší úspěch. Hlavní příčinou bylo, že nenesl emblém Porsche, ale méně známé logo Renaultu.

 • Technické parametry Renaultu Alpine A610

Max. rychlost 256 km/h
Zrychlení z 0 na 96 km/h
5,9 s
Typ motoru
V6
Zdvihový objem
2 975 cm3
Max. výkon
186 kW při 5 750 ot/min
Max. kroutící moment
350 Nm při 2 900 ot/min
Hmotnost
1 383 kg
Spotřeba
6,41 km/l
Převodovka
pětistupňová manuální
Brzdy
odvětrané kotoučové na všech čtyřech kolech
Podvozek a karoserie
ocelový páteřový rám a zadní podrám, upevněna sklolaminátová karoserie
## Nový druh autíčka

Renault Spor Spider byl hrubý a primitivní sportovní vůz, který odmítal připustit, že by v cestě výkonu překáželo něco tak frivolního jako komfort.

 • Závodní roadster

  Na silnici i na dráze byl nedostižný, s ovladatelností jako model na autodráze. Ostré nebo mírné zatáčky, obojím se Sport Spider hladce prosmykl jako had. Renault dokonce začal stavět specifickou závodní sérii těchto vozů, aby předvedl, co všechno Sport Spider umí.

  Co se týká prodeje, byl Spider neúspěchem. Výroba skončila roku 2000 poté, co byl vyroben jen nevelký počet exemplářů. Naopak pokud šlo o publicitu, byl efekt Spideru mimořádný. Pomohl vrátit Renaultu pověst výrobce, který je stejně odvážný jako nevypočitatelný.

 • Technické parametry Sport Spideru

Max. rychlost 199,5 km/h
Zrychlení z 0 na 96 km/h 7,7 s
Typ motoru řadový čtyřválec
Zdvihový objem 1 998 cm3
Max. výkon 112 kW při 6 600 ot/min
Max. kroutící moment 190 Nm při 4 500 ot/min
Hmotnost 957 kg
Spotřeba 10,68 km/l
Převodovka pětistupňová manuální
Brzdy odvětrané kotoučové na všech kolech
Podvozek a karoserie lsvařovaný slitinový rám s dvoumístnou sklolaminátovou karoserií

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19664 (internetovy-magazin.cz#7869)


Přidat komentář