Sůl nad zlato

Kamenná sůl (halit) se získává ze solných ložisek vyskytujících se v přírodě, mořská sůl se získává z mořské vody. Sůl se nachází také v solných jezerech. Největšími producenty je Mrtvé moře, Velké solné jezero v Utahu, ...

Největší plošiny soli

Kamenná sůl (halit) se získává ze solných ložisek vyskytujících se v přírodě, mořská sůl se získává z mořské vody. Sůl se nachází také v solných jezerech. Největšími producenty je Mrtvé moře, Velké solné jezero v Utahu, USA, Rusko, Čína, Německo a Velká Británie. Ložiska kamenné soli využívali lidé již od pravěku.

Ochucení pokrmů

Sůl se nepoužívá jen k ochucení pokrmů. Více než 70% soli je určeno pro potřeby chemického průmyslu. Používá se jako pomocná látka při výrobě různých chemických produktů (mýdla, léčiva, desinfekční prostředky, umělé hmoty), při barvení tkanin, v chladících systémech, v keramickém a kosmetickém průmyslu nebo k sypání vozovek v zimním období (což je potřeba i v případě, že máte přezuto na zimní pneu).

Co může způsobit nedostatek soli

Nedostatek soli má velmi negativní vliv na náš organismus stejně jako nadměrné solení. Sůl je složená především z chlóru a sodíku (chemická značka NaCl), bez kterého se neobejdeme. Sodík ovlivňuje přenos nervových vzruchů, svalovou činnost, pomáhá udržovat rovnováhu tělesných tekutin v těle a reguluje krevní tlak. Chlór je zase důležitý pro trávení potravy. Sůl je dokonce i součástí krve a krevních transfuzí. Nejcennější složkou (obohacené) soli je však jód.

Nedostatek jódu

Nedostatek jódu v lidském organismu způsobuje špatnou činnost štítné žlázy. Hormony štítné žlázy jsou důležité pro správný vývoj organismu. U dětí s nedostatkem jódu hrozí poruchy fyzického i psychického vývoje, u dospělých vzniká riziko poruchy metabolismu, obezity, zvýšené únavy, neplodnosti nebo potratovosti. K doplnění jódu je třeba zvýšit příjem potravin jód obsahujících. Patří mezi ně i sůl obohacená o jód.

Druhy soli

 • Jedlá sůl s přídavkem jódu

  slouží k doplnění jódu v organismu. Právě díky rozšířenému používání tohoto druhu soli se v devadesátých letech minulého století snížil výskyt problémů spojených s nedostatkem jódu v těle, a to v celosvětové populaci.

 • Jedlá sůl s přídavkem jódu a fluóru

  Fluor je nezbytný pro tvorbu zubů a kostí a chrání zuby před kazem a kosti před vznikem osteoporózy.

 • Solící směs se sníženým obsahem sodíku

  je určena pro osoby s nemocemi srdce, ledvin, vysokým krevním tlakem či cévními chorobami, kterým může vyšší obsah sodíku činit potíže.

Výhradní dovozce soli v ČR

Výhradním zpracovatelem a dovozcem soli u nás jsou Solné mlýny Olomouc, založené už v roce 1921. Podnik byl v této době považován za jedinečný svého druhu a svým moderním vybavením předčil ostatním solným závodům v celé střední Evropě.

 • Produkce solných mlýnů Olomouc

  Hlavním produktem olomouckých solných mlýnů jsou jedlé soli a výrobky z jedlých solí.koupelové soli. Dále pak solící směsi, fosfátové přípravky, krmné soli, minerální krmiva, průmyslové, regenerační, posypové a To vše nejen pro domácí spotřebu, ale také pro další využití malých i velkých průmyslových firem v České republice i v zahraničí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19553 (internetovy-magazin.cz#5827)


Přidat komentář