Šprtec

Na šprtec je třeba dvou živých a minimálně dvanácti dřevěných hráčů a jeden puk. Ti samopohybliví jsou samozřejmě kapitáni, kteří šprtají do těch neživých hokejkami. Kameny z dámy mají na sobě „dresy” a jejich průměr je 30 mm a výška 7 mm.

Stolní hra a její původ

Nemyslete si, že takhle stolní hra je výplodem nějakých hospodských povalečů. Kdepak, šprtec, čili jakýsi stolní hokej po česku (pardon moravsku), vymysleli dva velice vzdělaní a vážení pánové, kteří však nepřestali být kluky.

Neurochirurg Jiří Ventruba a akademický sochař Dalibor Kyzlink vytvořili hru, při které se malýma hokejkama posunují (pomocí ťuknutí nebo šprtnutí) kameny ze hry dáma (takový malý pomyslný puk).

Stolní hokej jménem šprtec

Šprtec je vlastně taková odpověd na švédskou Stigu, což je stolní hokej, kde se hráči ovládají táhly a v současnosti ho hrají všechny věkové kategorie. Šprtec této zábavě (i když co to plácám, obě hry už jsou celkém vážná a rozšířená věc) konkuruje tím, že je v podstatě ještě méně náročnější na vybavení. Krabici s dámou (většinou jako komplet se šachy) máte doma určitě každý a vyrobit hřiště s mantinely není taky nic obtížného.

Vybavení ke hře šprtec

Především je tedy třeba hřiště, což je dřevěná hrací plocha o rozměrech 1216 krát 596 mm ohraničena mantinely, která mohou mít maximální výšku 3 cm. Na hřišti je ve zmenšeném provedení zobrazená tradiční hokejová plocha s brankovými a modrými čarami a středovou červenou čárou s kruhem.

Hokejka, jejíž váha je mezi 6 až 10 gramy, může být ze dřeva nebo plastu. Nesmí být v průběhu hry měněna, jedině v případě, že dojde k jejímu zlomení. Branky by měly být vysoké 5 a široké 8 cm.

Charakteristika hry

Na šprtec je třeba dvou živých a minimálně dvanácti dřevěných hráčů a jeden puk. Ti samopohybliví jsou samozřejmě kapitáni, kteří šprtají do těch neživých hokejkami. Kameny z dámy mají na sobě „dresy” a jejich průměr je 30 mm a výška 7 mm, přičemž brankář je složený ze dvou koleček, tedy měří dvojnásobek.

Hraje se s jedním brankářem a pěti hráči v poli, kapitán má k dispozici ještě náhradní kameny, např. pro power play. Základní hrací doba je 3 krát 6 minut (oproti klasickému hokeji se nehraje na čistý čas).

Sportovní vášeň

Našimi největšími soupeři jsou Švédsko a Dánsko (jinak v mezinárodní federaci je 12 zemí), stejně jako ve Stiga hokeji se začínají prosazovat Rusové.

Inu, hned je vidět, kde všude pobývají lidi, kteří kromě sportovní vášně mají v sobě potřebu se bavit a nepotřebují k tomu příliš náročné vybavení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19739 (internetovy-magazin.cz#8322)


Přidat komentář