Pontiac Firebird Trans Am

Taková reklama vynesla třetí generaci modelů Firebird Trans Am ke světové slávě, sotva se roku 1982 objevila na trhu. Televizní popularita také účinně zakrývala fakt, že Pontiac nebyl nijak zvlášť dobrý.

Odkud to auto zníte?

Herec David Hasselhoff se stal známým jako představitel hrdinů televizních seriálů. V jedné z rolí je jeho „partnerem” černý Trans Am. Hasselhoff jako kudrnatý Michael Knight v kožené bundě potíral zločin s pomocí svého vozu nazývaného KITT. Byl to Trans Am, ale ne obyčejný – vybavený nejmodernější elektronikou a dokonce uměl mluvit. V televizní podívané z 80. let nazvané Knight Rider zářil jako nesporná hvězda.

Sláva autíčka

Taková reklama vynesla třetí generaci modelů Firebird Trans Am ke světové slávě, sotva se roku 1982 objevila na trhu. Televizní popularita také účinně zakrývala fakt, že Pontiac nebyl nijak zvlášť dobrý. Jeho základní verze „Iron Duke” dokázala podávat výkon pouze 67 kW – a to nebylo na superautomobil nijak mnoho. Specializovanější verze dokázaly jen o trochu víc.

Nejschopnější auto 80. let

Nicméně jak běžela léta, Trans Am se vylepšoval. Status opravdového superautomobilu však dosáhl až roku 1989, když Pontiac vyrukoval se svou limitovanou sérií ke 20. výročí firmy. Tento Trans Am sice měl jen vidlicový šestiválcový motor, ale byl vybaven turbodmychadlem, což vozu dovolovalo dosahovat maximální rychlosti přes 241 km/h. Byl to nejschopnější Pontiac 80. let.

Výroba modelů třetí generace skončila roku 1999. Díky televizním akčním příběhům však Trans Am z 80. let získává fanoušky dodnes.

Pontiac Firebird Trans Am

  • Targo střecha

    Většina modelů vyrobených k 20. výročí měla targo střechu (tj. střechu snímací vcelku). Některé z nich pak American Sunroof Corporation s plným souhlasem Pontiacu přeměnila na kabriolety.

  • Trans Am Turbo

    Turbo mělo uvnitř spoustu zajímavých věciček: elektrické stahování oken, posilovač řízení, stavitelná volant, kontrolu cestovní rychlosti, ba i kontrolky stereofonního audiosystému na volantu.

Technické parametry

Max. rychlost 253 km/h
Zrychlení z 0 na 96 km/h 5,1 s
Typ motoru V6
Zdvihový objem 3 785 cm3
Maximální výkon 190 kW při 4 000 ot/min
Max. kroutící moment 461 Nm při 2 800 ot/min
Hmotnost 1 548 kg
Spotřeba 9,56 km/l
Převodovka čtyřstupňová automatická GM 700R4
Brzdy kotoučové na všech čtyřech kolech
Podvozek a karoserie samonosná ocelová karoserie kupé

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19662 (internetovy-magazin.cz#7860)


Přidat komentář