Plesová etiketa

Ples by měl každý muž i dáma využít k tomu, aby se předvedli v co nejlepším světle. Ke správně zvolené toaletě patří i vhodné způsoby. Páry by měly mít na paměti, že ples je událost taneční, a tak by hemžení na parketu neměly jen pozorovat.

Ukaž,co je v tobě

Ples by měl každý muž i dáma využít k tomu, aby se předvedli v co nejlepším světle. Ke správně zvolené toaletě patří i vhodné způsoby. Páry by měly mít na paměti, že ples je událost taneční, a tak by hemžení na parketu neměly jen pozorovat.

Dle plesu daná etiketa

Platí pravidlo, že na malém plese nemusí být pravidla vhodného oblečení dodržována tak striktně jako na plesech velkých, kde je třeba se opravdu vyšvihnout. Plesy reprezentační, jako jsou například školní nebo myslivecké, jsou na nižší úrovni než gala plesy, benefiční bály nebo plesy v opeře. Na ty se většinou dostaneme jen díky pozvánce a také pravidla etikety jsou zde mnohem přísnější.

Vhodné a správné oblečení

 • Plesové oblečení pro ženy

  Pro ženy je ideálním oděvem večerní toaleta, nejlépe v délce až k zemi. U kratších sukní volte větší podpatek. Toleruje se i kalhotový kostým s živůtkem, ale ať vás ani nenapadne vzít si na sebe kostým, který nosíte do práce. Barvám se meze nekladou, doplňky by však měly být dobře sladěné s oděvem i s obuví. Šaty nesmí působit vulgárně. Střevíce by měly ladit s toaletou a být pohodlné pro tanec. Nezapomeňte na punčochy. Pokud se rozhodnete pro rukavice, pamatujte, že k dlouhým šatům patří dlouhé a ke krátkým krátké.

 • Účesy a líčení na ples

  Součástí slavnostního oblečení by měl být společenský účes. Krásně působí vlny, drdůlky i odvážnější účesy. Tuto záležitost raději přenechejte svému kadeřníkovi. Líčení pro slavnostní příležitost může být také odvážnější než pro všední den, svůdně působí rudá rtěnka a třpytící se oční stíny.

 • Plesové oblečení pro muže

  Pánové by měli volit tmavý oblek, případně smoking a černé boty se zavazováním. U velkých plesů je někdy požadován i frak. Nosí se projmutá sáčka, proužky. Nutná je kravata nebo motýlek. Pokud nemáte kravatu rádi, zvolte košili s rozhalenkou. Pamatujte, že pár by se měl vzhledově dopňovat. Vyberte si kravatu ve stejné nebo alespoň podobné barvě jako jsou partnerčiny šaty.

Plesová etiketa

Dvojice, která přichází na ples, by měla tančit spolu. Pokud se pán rozhodne vyzývat k tanci postupně více dam, první tanec by měl vždy patřit ženě, se kterou přišel. Muž žádá o tanec vždy u stolu a žena má právo zdvořile jej odmítnout. Je slušné se poté představit a po tanci ženě poděkovat. Muž opravdu galantní poděkuje políbením dámské ruky. Ženu odvede zpět ke stolu a teprve poté se může vrátit na své místo. Pokud muž žádá o tanec zadanou ženu, měl by se nejdříve dovolit jejího partnera. Dokud organizátor ples oficiálně nezahájí, je neslušné tančit nebo jíst.

 

 • Seznamování a komunikace

  Ples je událost společenská, proto konverzujte a hojně se seznamujte. Nezapomeňte si vzít vizitky. Při tanci by měla konverzace probíhat lehce a nezávazně, ne formou palby otázek. Ženy by neměly muže poučovat o jeho chybách při tanci, pokud jí ovšem soustavně nešlape na nohu. Jisté uvolnění pro komunikaci a seznamování přináší hostům alkohol, avšak v jeho konzumaci je třeba být opatrný. Pokud překročíte svou míru, můžete si způsobit to největší faux pas plesu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19560 (internetovy-magazin.cz#5919)


Přidat komentář