Mount Everest

První žena, která dosáhla vrcholu Mount Everest, se stala Japonka Junko Tabei, v roce 1975. První Evropanka a zároveň třetí žena na Everestu byla roku 1978 Wanda Rutkiewicz z Polska, která se stala nejlepší horolezkyní světa.

Základní informace

Pohoří: Himaláj
Vrchol: 8 844 m
Poloha: 27° 59´s. š., 86° 56´v.d.
Světadíl: Asie
Státy: Nepál, Tibet, Čína

Historie

Nejvyšší hora světa – Mount Everest vznikla zhruba před 325 miliony lety na dně pravěkého moře, které již neexistuje.

 

 • Horolezectví bez jištění - bouldering trochu z jiného pohledu

  V roce 1865 byla hora oficiálně pojmenována po šéfu podrobného mapování Indie, Georgovi Everestovi. Předtím lidé používali názvy jako Peak (Štít) XV nebo Chamolungma.

Neustále výpravy a expedice

Na Mount Everest bylo zatím podniknuto 283 výprav. Poprvé, v roce 1953, na vrchol vystoupila britská expedice – Novozélanďan Edmund Hillary a Tenzing Norgay.

První žena, která dosáhla vrcholu Mount Everest, se stala Japonka Junko Tabei, v roce 1975. První Evropanka a zároveň třetí žena na Everestu byla roku 1978 Wanda Rutkiewicz z Polska, která se stala nejlepší horolezkyní světa.

 

 • Skialpinismus - horolezectví a lyžování v jednom

  Prvním Čechem na Mount Everestu byl Leopold Sulovský, který jako člen expedice z Itálie dosáhl vrcholu 17.5. 1991.

Horolezecké cesty na Mount Everest

Mount Everest má dvě hlavní horolezecké cesty. Jednou je jihovýchodní z Nepálu a druhou severovýchodní z Tibetu. Ovšem existují i další horolezecké cesty, které jsou však méně časté.

 

 • Základní trénink - bouldering - lezením a šplháním k dobré kondici

  Jihovýchodní cesta z Nepálu je technicky méně obtížná než cesta severozápadní, také proto je mnohem frekventovanější.

  Dobrá fyzická kondice je při výstupu zapotřebí - trénujte a trénujte. Výběr sportu je na vás, ovšem chybět vám nesmí jak aerobní činnost tak posilovací část.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19551 (internetovy-magazin.cz#5738)


Přidat komentář