Jaguar XJ220

Ferrari měl ještě větší důvod k nespokojenosti, když bylo oznámeno, že XJ220 půjde do výroby, byť i s některými změnami potřebnými pro úsporu nákladů. Původní vidlicový dvanáctiválcový motor byl nahrazen šestiválcovým.

Původ a vznik autíčka

Historie Jaguaru XJ220 je kronikou vítězného nadšení a konečné porážky. Jim Randle, někdejší šéf vývojového oddělení Jaguaru, přišel s myšlenkou sportovního vozu, který měl být výzvou celému světu. Jeho ideu sdílela skupina dalších inženýrů firmy. Společně ve svém volném čase postavili prototyp.

Výsledek byl představen na British Motor Show roku 1988 a vyvolal doslova senzaci. Vysloveně ovládl autosalon a totálně odpoutal pozornost od Ferrari F40 vystaveného v protějším stánku.

Dvanáctiválcový motor byl nahrazen šestiválcovým

Ferrari měl ještě větší důvod k nespokojenosti, když bylo oznámeno, že XJ220 půjde do výroby, byť i s některými změnami potřebnými pro úsporu nákladů. Původní vidlicový dvanáctiválcový motor byl nahrazen šestiválcovým, ten však, jakkoli menší, byl ještě silnější než dvanáctiválec, který nahradil. Roku 1992 se nejrychlejší vůz světa začal dodávat úzké vrstvě privilegovaných zákazníků.

Vůz byl skvělý, jeho načasování však nikoli. Při ceně 706 000 liber šterlinků se nedalo počítat s tím, že XJ220 půjde rychle na odbyt. Navíc v době, kdy se objevil, světová ekonomika trpěla recesí a zákazníků ubývalo. Zamyšleného počtu 350 vyrobených vozů se dosáhnout nepodařilo; do roku 1994, kdy urputně zápasící Jaguar přiznal porážku, jich bylo vyrobeno 281.

Jaguar XJ220

 • Motor

  Motor byl založen na nízko vyladěné jednotce řady Austin Metro se splývavou zádí. Metro, o němž je řeč, byl však soutěžní vůz s vidlicovým šestiválcovým motorem 6R4, který se vůbec nepodobal obyčejnému silničnímu vozu. Byl vybaven dvěma turbodmychadly Carrett T3. Maximální výkon čtyřiadvacetiventilového pohonného agregátu XJ220 uloženého uprostřed vozu činil 404 kW.

 • Karoserie

  Karoserie byla ručně vyrobena z lehkého – ale bohužel také snadno poškoditelného – hliníku.

 • Zadní křídlo

  Velké zadní křídlo vytvářelo ve vysokých rychlostech mohutný přítlačný efekt, který ještě podporovaly dva difuzéry na spodku vozu.

 • Interiér

  Ať už to k superautomobilu patří nebo ne, XJ220 neskrblil na komfortním interiéru. Sedadla byla potažena kůží, všude byly koberečky a velmi výkonný ozvučný systém pro ty, kdo se neopájeli zvukem výfuku.

 • Kryt motoru

  XJ220 byl zajisté vůz, který se mohl předvádět. Kryt motoru byl skleněný, aby každý mohl obdivovat vidlicový šestiválec pod ním.

Technické parametry

Max. rychlost 335 km/h
Zrychlení z 0 na 96 km/h 3,8 s
Typ motoru V6
Zdvihový objem 3 491 cm3
Max. výkon 404 kW při 7 200 ot/min
Max. kroutící moment 643 Nm při 4 500 ot/min
Hmotnost 1 473 kg
Spotřeba 4,57 km/l
Převodovka pětistupňová manuální
Brzdy vpředu i vzadu odvětrané kotoučové se čtyřpískovými třmeny
Podvozek a karoserie samonosná voštinová skořepina z hliníkové slitiny se slitinovou dvoudveřovou dvoumístnou karoserií

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19676 (internetovy-magazin.cz#7935)


Přidat komentář