Cestování - Finsko

Nálezy archeologů dokazují, že oblast, kde dnes Finsko leží, byla osídlena již v osmém tisíciletí před naším letopočtem, tedy během doby kamenné. Předpokládá se, že prvními obyvateli Finska byli lovci sběrači živící se hlavně plody lesa a moře.

Základní informace

Hlavní město: Helsinky
Počet obyvatel: 5 324 311
Rozloha: 388 145 km2
Jazyk: finština, švédština
Měna: euro

Historie a vznik

Nálezy archeologů dokazují, že oblast, kde dnes Finsko leží, byla osídlena již v osmém tisíciletí před naším letopočtem, tedy během doby kamenné. Předpokládá se, že prvními obyvateli Finska byli lovci sběrači živící se hlavně plody lesa a moře (které si s radostí dopřáváme i dnes...)

Počátkem 12. století začaly snahy Švédska o připojení finského území. O pár let později začali se Švédy bojovat i Rusové. Vítězem těchto bojů se nakonec stalo Rusko, které si roku 1809 připojilo celou zemi.

Po ruské revoluci roku 1917, Finové vyhlásili nezávislost. Ovšem mnoho klidu si neužili, jelikož v roce 1939 si začal Sovětský svaz nárokovat část finského území. Finové se však tohoto území nehodlali vzdát, a proto jim Sověti vyhlásili válku. Válka skončila v roce 1940 porážkou Finska, finské území připadlo Sovětskému svazu.

Roku 1941 vtrhli do SSSR nacističtí vojáci, Finové této skutečnosti využili ve svůj prospěch a získali část finského území zase zpět. Drželi ho až do roku 1944. Po roce 1945 však bylo na základě mírové smlouvy přiděleno Sovětskému svazu.

Postupem času se vztahy mezi oběma těmito státy normalizovali. V roce 1955 se Finsko vydalo na cestu k prosperitě a v současné době patří mezi nejbohatší státy Evropy. Roku 1995 bylo přijato do Evropské unie.

Klima

I když je Finsko druhou nejsevernější zemí světa, tak má celkem mírné podnebí, za které může Golfský proud a Baltické moře. Léto ve Finsku je poměrně horké, jaro a podzim příjemné. Ovšem zima může být extrémně studená, obzvlášť pak na severu.

První sníh se ve Finsku objevuje většinou v listopadu a tání začíná až na konci března. Na severu však začíná zima již v říjnu a trvá do poloviny května. Pozor si dejte na léto, kdy se zde vyskytují v hojném počtu komáři.

Nejteplejším měsícem ve Finsku je červenec. Nejvyšší naměřená teplota byla 32,9 °C a meteorologové ji naměřili 20. července 1970, ale šlo opravdu o extrém. Naopak nejnižší naměřená teplota činila – 46,8 °C dne 28. ledna 1999.

Geografický popis země

Finsku se říká země tisíců jezer a není se čemu divit, protože jich tam najdete přesně 187 888. Nejznámějším z nich je jezero Saimaa, které je čtvrté největší v Evropě.

Krajina ve Finsku je z převážné části rovinatá s nízkými kopci. Nejvyšším bodem je Haltitunturi měřící 1 328 metrů nad mořem.

Kromě spousty jezer ve Finsku dominují rozsáhlé severské lesy, jenž zaujímají přibližně 67% souše a trochou obdělané půdy.

Finsko se řadí mezi jedny z mála zemí, které se stále zvětšují. Od konce poslední doby ledové se plocha země díky izostatickému zvedání každý rok zvětšuje asi o 6 km2.

Severská pochutiny

Finská kuchyně je typicky severská a chutná. Je spojena s prvky ostatních skandinávských kuchyní, tedy švédské, norské, ale i ruské. Základními surovinami finské kuchyně jsou brambory, maso, mléko, žitný chléb, máslo a hlavně čerstvé ryby, které tvoří velkou část jídelníčku každé restaurace ve Finsku. Takového pstruha, bílou rybu, štiku či lososa si můžete objednat po celý rok a to na všechny možné způsoby. V letních měsících si můžete dokonce objednat finskou specialitu, lahodného červeného raka.

Další z finských pochoutek je kulakukko, což jsou kousky ryb zapečené v žitném těstíčku nebo karjalan piirakat, pirožky s pudinkovou, rýžovou či bramborovou náplní.

Nejoblíbenější turistické cíle

 • Helsinky

  Helsinky jsou hlavním městem Finska a nachází se ve Finském zálivu. Vyhledávaným místem turistů je pevnost Suomenlinna, která se rozkládá na několika ostrovech jihu metropole. Helsinky patří mezi mladá města, proto zde můžete najít mnoho moderních budov se zvláštní architekturou. Opravdovým historickým centrem Helsinek je Senátní náměstí s katedrálou, ve které se dnes konají výstavy, koncerty nebo přehlídky.

   

 • Maarianhamina

  Jedná se o největší ostrov souostroví Alandy. Hlavním příjmem tamějších obyvatel je rybolov, zemědělství a lodní doprava. Za zmínku jistě stojí Alandské muzeum, které je komplexem několika expozic. Skládá se z muzea lodi Pommern a Alandského námořního muzea. Při prohlídce města nesmíte zapomenout na radnici, parlament a kostel St. Goran s nádhernými mozaikami a malbami na sklech.

   

 • Tampere

  Tampere je druhým největším městem Finska. V minulých dobách byl význam města dán především zdejším textilním průmyslem. Z důležitých památek můžeme jmenovat Dóm s hodnotnými stropními freskami, Alexandrův kostel nebo kostel Kaleva, který stojí na skalnatém pahorku a má půdorys ryby. 

   

 • Turku

  Moderní město, které je dnes velmi důležitým přístavem Finska a rozkládající se po obou březích řeky Aury. Je také významným centrem politického, kulturního a společenského života. Turisty zde často láká Dóm ve středověkém stylu s nástěnnými malbami.

   

Finsko a státní svátky

Nový rok: 1 ledna
Velký pátek a velikonoční pondělí: březen - duben
1. máj (Vappu): 30 dubna a 1. května
Nanebevstoupení: 40 dní po Velikonocích
Johannus (letní slunovrat): třetí červnový víkend
Všech svatých: 1. listopadu
Den nezávislosti: 6. prosince
Vánoce: 24. – 26. prosince

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19545 (internetovy-magazin.cz#5492)


Přidat komentář