Cestování - Chorvatsko

Před koncem roku 2004 přijala chorvatská vláda Program výstavby a údržby veřejných cest na období od roku 2005 do roku 2008, kde stanovila priority ve výstavbě dálnic....

Priority pro Chorvatsko

Před koncem roku 2004 přijala chorvatská vláda Program výstavby a údržby veřejných cest na období od roku 2005 do roku 2008, kde stanovila priority ve výstavbě dálnic. Patřila k nim i dálnice Záhřeb – Split její pokračování do Ploče, koridor Vc od hranic s Maďarskem přes Osijek k hranicím s Bosnou a Hercegovinou a dálnice Záhřeb - Sisak a další.

Společnost Chorvatské dálnice plánuje za toto období postavit dalších 257 km dálnic.

Náklady se předpokládají ve výši více než 11 miliard kun.

Dálnice na území Chorvatska

 • 26.6.2003: Vukova Gorica - Bosiljevo - Ogulin - Josipdol - severní portál tunelu Mala Kapela (samotný tunel bude dokončen až v r.2005), dlouhý 44 km
 • 30.6.2003: úsek Gornja Ploča - Sveti Rok - tunel Sveti Rok - Maslenica - Maslenički most - Zadar, dlouhý 61 km
 • 30.6.2004: Perušić - Gornja Ploča, Zadar II - Pirovac, Vrpolje - Dugopolje, celkem 116 km
 • 15.7.2004: jižní portál tunelu Mala Kapela - Žuta Lokva, Perušić - Gospić, celkem 27 km
 • 24.7.2004: Žuta Lokva - Perušić, dlouhý 45 km.
 • 25.6.2005: Zábřeh - Split

Dálnice Záhřeb

Čeští turisté, kteří cestují do Chorvatska k moři, jistě uvítali výstavbu dálnice ze Záhřebu do Splitu, která jim značně zkrátila a zpříjemnila cestu hornatým chorvatským vnitrozemím. Chorvaté tuto dálnici nazývají Dalmatina.

Dálnice Zábřeh - Split

Záhřeb - Karlovac - Bosiljevo - Ogulin - tunel Mala Kapela - Žuta Lokva - Otočac - Gospić - Sveti Rok - tunel Sveti Rok - Maslenice - Maslenický most - Zadar - Benkovac - Pirovac - Skradin - most přes Krku - Dugopolje – Split.

Dálnice Zábřeh-Split

 • Dálnice Záhřeb - Split je dlouhá 380 km.
 • Celková hodnota investice je 17 miliard kun (bez DPH).
 • Bylo vybudováno 292 objektů - mostů, tunelů, viaduktů, podjezdů, průchodů a přechodů pro zvířata.
 • Na dálnici Bosiljevo - Split, dlouhé 324 km, která se stavěla se od srpna roku 2002, je 22 mostů, 41 viaduktů, 78 nadjezdů, 65 podjezdů, 12 tunelů a 9 průchodů pro zvířata.
 • Nejdelší tunely jsou: Mala Kapela - 5760 m, Sveti Rok - 5670 m, Plasina - 2300 m (ten postavila česká Subterra).
 • Největší viadukty: Jezerane - 661 m, Mokro Polje - 660 m.
 • Největší mosty: Gacka - 470 m, Maslenica - 377 m, Krka - 391 m.

Dálniční poplatky

Dálniční poplatky za celou trasu ze Záhřebu až do Splitu byly stanoveny na 157 kun za osobní automobil a motocykl (I. kategorie), 245 kun za osobní automobil s přívěsem nebo dodávku (II. kategorie), 357 kun za nákladní automobil a autobus (III. kategorie) a 543 kun za kamion (IV. kategorie).

Koncesi na provozování dálnice mají dvě společnosti a každá z nich má svůj uzavřený způsob placení mýtného (Autocesta Rijeka - Zagreb v úseku Záhřeb - Bosiljevo a Hrvatske autoceste v úseku Bosiljevo - Split), motorista zaplatí poplatek až při výjezdu z dálnice, a to kvůli propojení soustav obou koncesionářů.

 

Nutnost mít bezpečnostní vesty

V Chorvatsku jsou od 1.1.2006 povinné bezpečnostní vesty.

Po Rakousku přikročilo i Chorvatsko od 1.1.2006 k zavedení bezpečnostních vest do povinné výbavy vozidla.

Do Vyhlášky o technických podmínkách provozu na silnicích byl doplněn nový článek 90, podle kterého musejí být motorová vozidla, kromě mopedů a motocyklů, vybavena reflexní vestou (reflektirajući prsluk), kterou si řidič musí obléci, když na silnici vykonává nějaké práce na vozidle.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19620 (internetovy-magazin.cz#7291)


Přidat komentář