Svatební fotograf

Blíží se váš velký den a vy jste si stále nevybrali svatebního fotografa? Nic není ztraceno. Poradíme vám, jak si vybrat takového fotografa, díky němuž budete mít perfektní památku na svůj největší den do konce života.

Svatební den je jistě jednou z nejkrásnějších událostí života každého z nás. Ovšem snad skoro každý, kdo tyto okamžiky absolvoval, vám nejspíše řekne, že je tato doba spojená i se stresem a vypětím, takže si svůj velký den skutečně neužili. Ano, je pravda, že zařizování spousty záležitostí jako jsou termíny, objednávky a podobné úkony, dokážou vyčerpat nejednu osobu, která se na přípravách na svatbu podílí. Ovšem stres je z velké části ovlivněn i tím, že se spousta záležitostí řeší na poslední chvíli. Nemusí to být vina nevěst (ty zařizují svatbu spíše než muži). Může se stát, že firmy, které poskytují služby ohledně svatebního dne (květinářky, vizážistky, půjčovny šatů, restaurace apod.) samy zkomplikují termíny. Pro klidnější průběh svatby platí proto základní pravidlo.** Nenechávejte nic na poslední chvíli** a čím dříve si rezervujete dané služby, tím lépe. Dvojnásob toto platí i u fotografa. Ale i když budete otálet s objednáním, nic není ztraceno.

Kdy oslovit svatebního fotografa?

Záleží na vašich prioritách, co se týká svatby. Někteří budoucí manželé neustoupí z data, jež si vybrali na svatební den, protože ono číslo má pro ně velkou symboliku, jiní dokážou datum změnit, pokud by se jejich oblíbený fotograf nemohl dostavit. Jak jsme ale již naznačili, čím dříve si vyberete fotografa, tím lépe. Pokud si vybíráte profesionála, nejčastěji se rozhodujete podle portfolia fotografií, které má na svých stránkách. Všeobecně platí, že každý fotograf má svůj styl. Existují ale i tací, kteří dokážou řemeslně zpracovat hned několik stylů, což je výhoda některých ateliérů, kde se sdružuje více fotografů. Ti mohou mít podobný charakter snímků. Pokud si vyberete obrázky jednoho fotografa, ale ten bude mít již obsazený diář, může ho tak nahradit jiný, který se danému stylu dokáže přiblížit. Díky moderním technologiím a tzv. postprodukci (následná úprava fotografií v grafickém programu) navíc může vámi původně vybraný fotograf snímky upravit tak, jako by je vyfotil on sám.

Svatební fotograf – nabídka

V balíčku služeb svatebních fotografů můžete mít spoustu produktů. Díky kontaktům a letitým zkušenostem se totiž tito odborníci dostávají k novým možnostem spolupráce. Nebývá proto výjimkou, že vám fotograf může pomoci zajistit i místo, kde si budete chtít vzít svého partnera. Zaměřme se ale pouze na ty služby, které fotografickým ateliérem mají nejvíce společného. Samozřejmě základní službou je vyhotovení fotografií. Většinou profesionálové nabízejí zhotovení snímků dle balíčků. V základních produktech bývá zhotovení kolem 50 fotografií. Jejich cena se pohybuje kolem 4000 korun. Jde však pouze o průměr, samozřejmě najdete mnohem vyšší i nižší částky. Vyšší počet fotografií či speciální služby pak samozřejmě zvyšují cenu služeb. Mezi ně může patřit i zhotovení videa, které věrněji zachytí atmosféru celého dne. Dnes je také běžné, že fotograf nabídne po náročném dni projekci snímků, které zhotovil na obřadu. Při večeři nebo pozdní zábavě přijde takové zpestření jistě vhod.

Kolik stojí služby svatebního fotografa?

Již jsme zmínili, kolik může stát standardní služba fotografa. Ceníky si samozřejmě každý určuje dle své vytíženosti, použití techniky i pozdního grafického zpracování. Pokud se budete rozhodovat v nabídce daného fotografa, je samozřejmé na místě si zvolit to nejvýhodnější pro vás. Mnohé ateliéry nabízejí dva typy balíčků. První se řídí počtem zachycených lokalit (např. příjezdy svatebčanů, obřad samotný, finální focení svatebčanů apod.), druhý je časově ohraničen (hodina, půlden, den). Zvažte sami, která varianta je pro vás výhodnější. Pokud víte, že dané lokality jsou blízko sebe, je výhodnější vybrat si fotografa pro první námi zmíněnou variantu. Jestli se ale budete více přemísťovat, raději zvolte možnost focení např. půldne. Můžete si tak jednotlivé okamžiky načasovat a nemusíte se poté starat o celý průběh fotografování, kdy byste přemýšleli, kde jste se ještě chtěli vyfotit.

Kde se nechat vyfotografovat?

Dostáváme se k té části, která se zabývá lokalitami vhodnými k fotografování. Jistě již vámi zvolené místo vypovídá něco o charakteru vás obou. Pokud se fotografujete na zámku, jistě patříte mezi romantické duše. Využijte proto krásné zahrady, která je k dispozici. Nebojte se ani interiéru. V secesních prostorách či barokních zákoutí českých památek, kde můžete nechat zvěčnit atmosféru vašeho velkého dne. Doba, kdy se ženich a nevěsta společně nechávají zvěčňovat a jejich hosté se oddávají volné zábavě není sice neomezená, ale fotografové sami rádi přicházejí s nápady. Díky nim můžete objevit různá zákoutí, o nichž jste neměli ani tušení. Velmi často se volí místa, která jistým způsobem evokují manželství. Artefaktem, který k tomuto aktu slouží, jsou například dveře. Zde ženich a nevěsta demonstrují, že vcházejí společného života a na klíč se zavírají do pokoje svého, kam už nikdo jiný nebude mít přístup. Po dlouhém dni může být fotografování sice únavné, myslete ale na to, že chcete mít krásné fotografie. Snímky se západem slunce jsou dokonalou romantickou tečkou za vaší veselkou.

Fotografování v zahraničí

Stále více častěji se mladí lidé nechávají unášet exotikou, kde také chtějí prožít svůj velký den. Do krajů plných romantických pláží s sebou berou nejbližší, ale i fotografy. Spolehnout se na místní služby se totiž nemusí vyplatit. Samozřejmě, že v daných lokalitách jsou i zkušení fotografové, ale vybírání jejich portfolia může být složitější. Čeští fotografové jsou proto zvyklí se svými klienty i cestovat. Máte obavy, že se vám to prodraží? Svatba v zahraničí nemusí být dražší než veselka v Česku. Na zahraniční cestě můžete mít jen svědky a nejbližší rodinu, na českém obřadu se mohou sejít desítky lidí, hostina je opulentnější, šaty nákladnější. Když si odečtete mnohé položky, je cesta pro fotografa kompenzována mnohonásobně.

Čím ozvláštnit svatební fotografie?

Nelíbí se vám klasické svatební fotografie? Profesionál v oboru vám může snímky graficky upravit. Můžete je mít v černobílé podobě a barevně se zvýrazní například vaše prstýnky, aby vynikla symbolika onoho okamžiku. Můžete si nechat udělat i komiks ze svatebních fotografií, který poté rozdáte hostům. Někteří novomanželé mají pro svůj velký den objednané i retro svatební kostýmy, které na obřadu sice nemají, ale pro humor v nich zapózují na pár momentkách. K ozvláštnění série svatebních fotografií poslouží i zachycení zábavy. Zkuste do svého fotoalba zařadit i snímky, které vás zastihly ve vířivce s šampaňským. Uvidíte, že až si jednou obrázky budete prohlížet, pobavíte se i po letech. Váš velký den by neměl být všední vzpomínkou, ale něčím zvláštním, co ovlivnilo váš život navždy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19526 (internetovy-magazin.cz#9859)


Přidat komentář