Přátelé (Friends)

Seriál Přátelé se natáčel už od roku 1994. Už jenom název seriálu „The Friends” dal scénáristům dost zabrat. Nejdříve se měl seriál jmenovat Once upon the time in the West Village, pak Insomnia Café, Across the Hall, a Friends like us (přátelé jako my).

Kde se začal odehrávat první děj

Pilotní epizoda (The One Where It All Began) pojednává o příchodu Rachel do party. Ta uteče od oltáře v den své svatby a nezbude jí nic jiného, než vyhledat kamarádku z dětství a střední školy - Monicu. Ta ji vezme k sobě do bytu a Rachel se stane její spolubydlící. To hlavně potěšilo Rosse, Moničina bratra, který byl do Rachel zamilovaný už na střední škole.

Odkdy se Friends natáčejí

Seriál Přátelé se natáčel už od roku 1994. Už jenom název seriálu „The Friends” dal scénáristům dost zabrat. Nejdříve se měl seriál jmenovat Once upon the time in the West Village, pak Insomnia Café, Across the Hall, a Friends like us (přátelé jako my). Přátelé, 20 minutový sitcom (situační komédie) který se skládá ze tří stabilních částí scén, byt Monicy, byt Chandlera, a Central Perk, kde se přátelé scházejí a posedí na žlutém gauči. Celý seriál se natáčí před živým publikem (proto ten smích).

Hlavní role v Friends

 • Jennifer Aniston (Rachel Karen Green)
 • Courteney Cox Arquette (Monica Geller)
 • Lisa Kudrow (Phoebe Buffay)
 • Matt LeBlanc (Joey Tribbiani)
 • Matthew Perry (Chandler Bing)
 • David Schwimmer (Ross Geller)

Hlavní role a jejich osobní život

 • Rachel Karen Green

  Rachel má dceru Emmu s Rossem. S Rossem byla i vdaná, když ale den na to vystřízlivěla, trvala na rozvodu. Rachel žila z kreditek svého otce, ale ostatní ji přemluvili, ať si najde práci. Tak začala pracovat v Central Perku jako číšnice. Nakonec získala nabídku pracovat u Ralpha Laurena, kde potkala Joshuu, který se s ní rozešel, protože ještě nebil připravený na vážný vztah. Nakonec zůstala s Rossem, i když dostala pracovní nabídku ve Francii. Rachel bydlela u Monici, ovšem do té doby, kdy se k Monice nastěhoval Chandler. Tak se přestěhovala přes chodbu k Joeymu, který když zjistil, že se Rachel chce odstěhovat k Rossovi kvůli Emmě, začal připravovat byt na dítě. Nakonec zůstala u Rosse.

 • Ross Geller

  Ross pracuje jako profesor na univerzitě, dříve v muzeu. Ross byl už třikrát ženatý. Se svou první ženou Carol, z které se později stala lesbička, má syna Bena. S Rachel (třetí manželka) má dceru Emmu. Ross byl do Rachel zamilovaný už na střední škole. Rozešli se nesčetněkrát, ale vždy se dali dohromady. Svou druhou svatbu pokazil tím, že u obřadu spletl jména, místo „beru si tě Emily” řekl „beru si tě Rachel”, což Emily nepřekousla.

 • Chandler Bing

  Pracuje v reklamě, co dělal dříve nikdo neví. Chandler je ženatý s Monicou. Jeho nejhorší přítelkyní a zlou noční můrou byla Janice Litman, od které pochytil hlášku „Ách, můj, božé...”. Jeho otec Charles dělá travesti show v Las Vegas. Chandler nesnáší Díkuvzdání, protože se mu právě v tento den rozvedli rodiče a přišel o špičku malíčku na noze.

 • Monica Geller

  Pracuje jako šéfkuchařka v luxusní restauraci, dříve u Alessandra. Monica je vdaná za Chandlera. Miluje pořádek a čistotu a je přímo posedlá uklízením. Na střední škole měla Monica mírné problémy s nadváhou. S Chandlerem má dvojčata Jacka a Ericu. Jack po tátovi a Erica po těhotný holce.

 • Joey Tribbiany

  Povoláním herec, i když ne moc talentovaný. Jeho největší role byla Dr. Drake Ramoray, v méně úspěšném seriálu „Dny našeho života”. Joey bydlí v bytě s Chandlerem, naproti Monice a Rachel. Rád jí a sleduje Pobřežní hlídku. Je napůl Ital, ale italsky umí jen nadávat.

 • Phoebe Buffay

  Phoebe pracuje jako masérka, dříve zkoušela prodej tonerů po telefonu. Phoebe měla těžký život. Máma se zabila, otec ji opustil když byla malá, a tak celé dětství žila na ulici. Je vdaná za Mika. Je vegetariánka, má ráda starožitnosti a ráda hraje na kytaru v Central Perku.

Kdo vše se objevili v přátelích

V seriálu se již objevila pěkná řádka slavných herců např. George Clooney, Julia Roberts, Charlie Sheen nebo Tom Selleck. Ale nejen herci, také slavné modelky jako Rebecca Romijn-Stamos nebo Elle MacPherson, ale také třeba návrhář Ralph Lauren, miliardář Richard Bronson či vévodkyně z Yorku Sarah Ferguson.

Zajímavosti ze zákulisí

 • První věta celého seriálu: „Není co říct” („There’s nothing to tell.”)
 • Na britském programu Channel 4 (a nejen na něm) jsou Přátelé nejsledovanějším komediálním seriálem. Průměrně se na premiéru dívá přes tři miliony lidí.
 • Stejně tak i na domovské stanici NBC, v USA se však na Friends dívá každý čtvrtek přibližně dvacet miliónů diváků! V Americe jsou Přátelé nejsledovanějším sitcomem.

  Přátelé v českém znění:

 • Miriam Chytilová - Rachel

 • Pavla Rychlá - Monika
 • Stanislava Jachnická - Phoebe
 • Petr Rychlý - Joey
 • Rostislav Čtvrtlík - Chandler
 • Daniel Rous - Ross

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19483 (internetovy-magazin.cz#8005)


Přidat komentář