Obleky - jak kupovat kvalitní oblek

Mnoho mužů zastává názor, že oblek je prostě oblek, což znamená „oblek jako oblek”. Ale už asi nic nemůže být pravdě vzdálenější. To, co obleky vzájemně odlišuje, nemusí být nutně jejich cena, jsou to detaily, které ukazují, co je oblek zač.

Obleky - jak kupovat kvalitní oblek - rozeznání kvality

Mnoho mužů zastává názor, že oblek je prostě oblek, což znamená „oblek jako oblek”. Ale už asi nic nemůže být pravdě vzdálenější. To, co obleky vzájemně odlišuje, nemusí být nutně jejich cena, i když oblek dobré kvality nikdy nepřijde levně, a neodlišuje je ani značka. Jsou to detaily, které ukazují, co je oblek zač.

Obleky a detaily

Některé detaily jsou na první pohled zřejmé, třeba když se u obleku s proužkem u kapes nebo ve švech látka přesně schází „proužek na proužek”, nebo třeba výborná kvalita materiálu, ale jiné detaily - často ty nejdůležitější -jsou pro neskolené oko neviditelné, protože jsou součástí stavby obleku. Dobrý oblek je částečně ručně šitý. Žádný šicí stroj nedokáže napodobit ruční krejčovskou práci, když jde o to, aby oblek vypadal co nejlépe a aby se v něm muž co nejlépe cítil. To neznamená, že takové únavné práce, jako je stříhání, obšívání knoflíkových dírek nebo lemování nedokáže stroj udělat lépe.

Oblek a límec u saka

Ale když přijde na našívání límce, tvarování překladu předního dílu a všívání rukávů, ty žádný stroj nemůže udělat s fortelem a dokonalostí krejčího. Abyste si ověřil, jak v tomto směru váš vybraný oblek obstojí, zdvihněte límec a podívejte se na stehy pod ním ukryté. Jsou-li úplně rovné a naprosto stejné, byly pořízeny na hladkém plochém povrchu na stroji. Jestliže vypadají, jako by je šila vaše maminka, maličko nepravidelně a každý steh co do velikosti trošičku odlišný, pak je šil krejčí ručně na klíně. To, že je šil na zakřiveném povrchu, vlastně na svém stehně, znamená, že vám límec u krku lépe sedne (protože i váš krk je zaoblený). Je-li váš límec přišitý na stroji, je to skoro jistě příčinou, proč vám límec nebo límce odstávají od krku, což je zejména vidět, když sedíte. Prohlédněte si televizní hlasatele a podívejte se, dokážete-li posoudit, kdo z nich má lepší obleky. (V Británii je na špici Martin Lewis z BBC.)

Oblekům s lepenou podšívkou se vyhýbejte

A teď si vezměte sako na sebe a ohmatejte látku na prsou. Je tam tkanina hladká a měkká, nebo je na pohmat tvrdá a nepoddajná? Svlékněte sako a podívejte se, zda se dá látka obleku oddělit od podšívky. Jestliže ne, pak byly oba materiály slepeny strojově, což je rychlejší a levnější způsob, kterého užívá mnoho výrobců konfekce (asi by vás překvapilo, u kolika návrhářů slavných jmen lze objevit tento nedostatek!) Pokud je podšívka skutečně spojená s látkou, moc dlouho nevydrží. Za čas zjistíte, že je uvnitř saka zkrabatělá - například když přinesete oblek asi tak potřetí z čistírny a žádné žehlení a naparování to nespraví, naopak to možná ještě zhorší. Takže se vyhněte oblekům s lepenou podšívkou.

Vzorovaný oblek

Pokud je oblek vzorovaný, ověřte si, že se vzorek sbíhá ve švech a na kapsách. To je neobyčejně důležité hlavně u tenisového proužku, který vypadá opravdu hrozně, nesbíhá-li se. Tuto vadu najdete často u levnějších obleků, kde výrobce snížil náklady tím, že „neplýtval” látkou na to, aby se vzorek přesně sbíhal. U levnějších obleků může být látka ve švů méně bohatá a šev tak nepohodlně těsný. V ramenou, a zejména v podpaží musí být sako pohodlné. I zde platí, že se v něm budete cítit daleko lépe, jestliže jsou rukávy všité ručně. Požádejte prodavače, ať vám poradí, zda tomu tak je u saka, o němž uvažujete, protože se to někdy dá těžko určit, aniž byste sako rozpáral.

Obleky - vybíráme látku na oblek

Budete mít před sebou nekonečný výběr pokud jde o barvy, typ tkaní, strukturu a sílu látky, ale když dojde na to, zda si zvolit látku umělou nebo přírodní vlákno, nemáte na vybranou.
Polyesterový oblek nenávidí; zdají se jim nepohodlné, a jakmile opustí kancelář, ihned se jich zbavují. Umělé tkaniny prostě nedýchají, takže teplo je v nich uvězněné a působí, že pokaždé když vyjde sluníčko, cítíte se jako v sauně. Vlna se svou nejrozmanitější tloušťkou a kvalitou je materiál na obleky vůbec nejvhodnější. I v létě je lehká vlna lepší než bavlna, len nebo hedvábí, pokud nepracujete v opravdu velmi horkém podnebí. Vlna dýchá, drží tvar a je trvanlivější než jiná přírodní vlákna. Čím jemnější je látka na dotyk, tím je kvalitnější.

Obleky- otestování látky

Na otestování stiskněte a promněte látku v ruce. Jaký máte pocit? Je látka škrablavá a drsná, nebo na omak hladká? Jak dobře na váš stisk odpovídá? Mačká se snadno? Zůstávají na ní záhyby, když stisk uvolníte, nebo se opět rychle vyrovnají? Ale i když máte obleky z přírodního vlákna, jako je vlna, musíte je stejně mezi nošením nechat odpočinout, aby se vlákna mohla vrátit do původního tvaru. Také byste neměl látku přehnaně namáhat příliš častým chemickým čištěním, kdy se užívá ostrých chemikálií, které životnost tkaniny snižují. Raději nechte pověšený oblek vyvětrat venku, nebo alespoň mimo skříň, a pak ho uložte zpět na speciálním ramínku tvarovaném na oblek.

Jak pečovat o kvalitní obleky

Dobrá péče o kvalitní obleky znamená, že mandl na kalhoty se stává vaším nejpotřebnějším domácím přístrojem. Kalhoty si na něm snadno vyžehlíte, takže vypadají stále svěží a upravené; pak je pověste na ramínko s příslušným sakem a nechtě je venku alespoň 24 hodin, než je pověsíte zpátky do skříně. Zajistěte ve skříni každému obleku také dost místa; máte-li šatník příliš nacpaný, zkontrolujte, zda byste nemohl některé věci složit a umístit do skříňky nebo zásuvky a tak uvolnit víc prostoru na věšení.

Obleky musí mít vhodnou váhu - dbejte na látku

Naučte se rozumět různé váze oblekových materiálů a budete si vždy jistý, že dostanete přesně to, co potřebujete, abyste se cítil pohodlně jak ve svých běžných pracovních podmínkách, tak i když cestujete do krajů s jiným podnebím. Nic neprozradí cizince tak dobře, jako když přijede z teplejších krajin v nepřiměřeně lehkém (a obvykle taky nepřiměřeně světlém) obleku do nějaké studené země na severní polokouli; nebo když naopak přijede z velmi mírného do horkého podnebí a má na sobě tmavý, těžký oblek. Tradičně se oblekové látky měří v uncích na yardy, ale mnoho výrobců přešlo na metrický systém a udává váhu látky v gramech na metr.

Jednořadový nebo dvouřadový oblek?

O tom, zda váš oblek vypadá moderní nebo starý, rozhoduje hodně současný módní trend. Naštěstí se pánská móda ve srovnání s dámskou pohybuje hlemýždím tempem! Posledních pět let nebo tak nějak vedly v nejnovější módě dvouřadové obleky. Ale musely být buď se dvěma knoflíky, jako třeba ty velice přiléhavé elegantní italské modely, nebo se šesti knoflíky - ty skutečně „nej-nej” obleky osmdesátých let. Dvouřadový oblek se čtyřmi knoflíky je klasičtější a zůstává i nadále nejbezpečnější volbou pro ty nejkonzervativnější muže. Devadesátá léta přivítala návrat jednořadového obleku, kterému dává řada mužů přednost právě pro snazší manipulaci při zapínání a rozepínání. Jednořadové obleky jsou také lepší na jaře a v létě, kdy se člověk s radostí obejde bez další vrstvy vlny, kterou předek dvouřadového obleku představuje.

Obleky a zapínání

Abyste si pojistil, že váš nový jednořadový oblek bude vypadat opravdu moderně, tedy ne jako něco, co jste vytáhl po 10 letech ze skříně, vyberte si takový, který se zapíná hodně vysoko (se třemi knoflíky) nebo naopak hodně nízko (s jedním knoflíkem).

Dvojdílný nebo trojdílný?

Trojdílný oblek, kdysi znak toho nejkonzervativnějšího, nejtradičnější a nejupjatějšího muže, si dnes z nových modelů módních trojdílných obleků vybírají naopak ti největší elegáni. Nabízí se celá škála různýc střihů - americký, evropský (avantgardní a modifikovaný typ) i britský. Vesta vypadá lichotivě na hubených, stejně jako na silných postavách. Těm nejštíhlejším přidává na objemu, u statných zakrývá nadbytečné lépe než jednořadové sako samo o sobě. Máte-li na sobě v kanceláři vestu bez saka, vypadáte upraveněji, ne kdybyste měl jen košili. Uvažujte tedy o trojdílném obleku nejen pro jeho eleganci, ale také z hlediska možných kombinací: můžete nosit oblek s vestou nebo bez ní a kalhoty s vestou bez saka nebo se sakem.

Obleky a správná velikost

Ať je látka jak chce kvalitní a značka obleku jak chce vznešená, oblek který vám dokonale nepadne, bude vždy vypadat o polovinu levnější, než kolik jste za něj dal, a nebude se dobře nosit. Po letech nákupů oblečení s muži znám všechny ty triky, kterými se před trojdílným zrcadlen obelháváme, a tak vám předám pár nápadů, jimiž se můžete při posuzování, zda vám oblek opravdu padne, řídit.

Obleky -  velikost a střih

V závislosti na střihu se může velikost lišit od vaší běžné, a to někdy dos výrazně. Takže když si myslíte, že máte velikost „42 normál” a zkoušíte si oblek evropského střihu, a on na vás hrozně visí, nepodléhejte hned panice a nemyslete si, že máte nějakou zákeřnou chorobu. Obleky evropského střihu jsou mnohem volnější než ostatní střihy, takže pořídit si dobře padnoucí evropský oblek je jen otázkou metody pokusu a omylu a to zejména v nižších cenových kategoriích.

Obleky - nechejte si poradit

Je-li to už delší dobu, kdy jste si naposled kupoval kvalitní oblek, nechte se raději některým ze zkušených prodavačů v dobrém obchodě přeměřit. Jestliže si při myšlence, že by vás měli měřit, připadáte trapně, zde je návod, jak to udělat doma - ale i tady budete potřebovat pomoc, protože některé rozměry, jako je vnitřní délka nohy a délka rukávu, si nemůžete změřit sám.

Obleky - jak to udělat, aby dokonale pasoval

Jestliže si jdete koupit nový oblek, rozhodně nezapomeňte mít na sobě košili, kravatu, pásek a boty, které nosíte denně do práce. Při nákupu v sobotu - v džínsech, tričku a teniskách, nebudete schopen rozpoznat, zda vám oblek padne nebo ne. Proto vždycky radím mužům, aby nakupovali v týdnu, když mají na sobě své běžné šaty, jaké nosí do práce. Kromě toho, že ve všední dny bývá v obchodech méně lidí než v sobotu, je také větší pravděpodobnost, že vás bude obsluhovat někdo zkušený a znalý. V mnoha obchodech dnes najímají na sobotní služby výpomocný personál a to jsou lidé, kteří to sice myslí dobře, ale obyčejně nemají takové zkušenosti.

Sako a kalhoty

Pokud vám nepadne sako, nemá žádný smysl zkoušet si kalhoty. Takže pokaždé začínejte sakem. Oděvy si vždy zkoušejte výhradně před velkým zrcadlem, kde se vidíte celý, a aby bylo pokud možno nejméně dvojdílné, s druhým zrcadlem v takovém úhlu, abyste se viděl zezadu a nemusel přitom kroutit celým tělem. Nejlepší ze všeho jsou zrcadla trojdílná. Zapněte si sako na všechny knoflíky. Podívejte se na předek - sedí vám klopy hladce na prsou, nebo odstávají? Jestliže odstávají, je sako příliš těsné. Všimněte si, kde a jak se sako zapíná, netáhne někde? Mnohdy stačí k nápravě maličká úprava. Rozevírá se sako u knoflíků? To bývá často způsobeno „nízkým ramenem”. Muži mívají většinou snížené pravé rameno - následek dlouholetého nošení těžké aktovky nebo kufříku. A tady může dobrý úpravář udělat hotové zázraky. Ale i množství úprav má své meze, které sako nemůže překročit, nemá-li vypadat jako sbírka záplat. Mějte se na pozoru před takovými úpraváři, kteří kavalírsky mávnou rukou nad kteroukoli chybou, protože se dá napravit. Vy přece nechcete sako, které potřebuje tolik projmout a zabrat, že ztratí původní tvar, a také nestojíte o účet, který tyto úpravy obvykle provází. Raději jděte jinam. Všechno by mělo vypadat dokonale - klopy stejně vysoko a vyvážené, ramena stejně vysoká (hlavně tehdy, nejsou-li vaše ve stejné rovině!). O maličko větší vycpávka na jednom rameni - a límec by měl kolem krku padnout jako ulitý a neodstávat. Také se přesvědčte, zda můžete pohodlně ohýbat paže v lokti.

Obleky - jak vám sedí sako zezadu?

Podívejte se do zrcadla, jak vám sako sedí vzadu. Zdá se vám, že vzadu někde táhne? Britský a modifikovaný evropský střih je těsnější a přiléhavější než volný evropský střih, ale rozhodně byste se v něm neměl cítit stísněně. Natáhněte paže před sebe, protáhněte se. Zdá se vám, že sako někde příliš „šponuje”? Když si ho úplně zapnete, vidíte na zádech vodorovné „faldy”, stopy pnutí? Jestliže ano, je vám příliš těsné. Zaregistrujete-li naopak svislé záhyby, pak je sako pravděpodobně moc velké. Nezapomeňte ovšem, že obleky evropského střihu budou v ramenou a na zádech volnější.

Obleky - padne vám sako přes boky?

A teď se podívejte, jak vám sako padne přes boky. Jsou-li na něm dva rozparky, měly by být zavřené, pokud máte sako zapnuté a stojíte. Jestliže se otevírají, je na vás oblek příliš úzký; zkuste o číslo větší. Sako bez rozparků (tj. evropský střih) by vám mělo být v bocích dost volné, aby nebránilo pohybu. Máte-li široké boky, evropský střih vám to nedaruje. Zkuste raději sako se dvěma rozparky. Projděte se. Oblékněte si sako a opět si je sundejte. Předkloňte se a natáhněte, posaďte se, dejte si nohu přes nohu. Ozkoušejte si to sako pořádně. Je-li jednořadové, přesvědčte se, zdali se v něm cítíte pohodlně, když si je zapnete. Je-li dvouřadové a rozepnuté, vypadá to, jako že se se může člověk méně robustní postavy bez ohledu na svoji skutečnou výšku „utopit”. A i když je dvouřadové sako určeno k tomu, aby ho člověk nosil zapnuté, pokud pořádně nesedí, nosí je mnoho mužů v kanceláři otevřené, takže potřebují vypadat stejně dobře se sakem rozepnutým jako se zapnutým.

Kalhoty až po saku

Teprve když vám padne sako, stojí za to vyzkoušet také kalhoty. Jako většina mužů máte asi i vy přesnou představu, co od kalhot potřebujete, pokud jde o to, jak mají padnout. Někteří muži se hlavně starají, aby byly kalhoty dost pohodlné v choulostivých partiích. Ovšem trvat na kalhotách, které mají rozkrok v půli stehen, je směšné a přesně tak to taky vypadá. Můžete si být jistý, že prodavač nebo prodavačka jsou si této vaší starosti vědomi a budou se vás možná ptát „na které straně nosíte”. Když se tohle vyjasní, lze v případě potřeby udělat patřičné úpravy. Posaďte se, dejte si nohu přes nohu, pokrčte kolena, ať se dá přesně určit, zda vám kalhoty padnou co nejdokonaleji.

Jak najít pas

A co pas? Jak ten se v kalhotách cítí? Pas, to je ta středová čára, kterou máte pod žebry a nad boky, jen o kousek výš než pupík. Rozhodně ho nemáte pod břichem, pár milimetrů nad boky. Tajemství správně padnoucích kalhot tkví v tom, aby se jejich „pánevní délka” - tj. vzdálenost od rozkroku do pasu - co možná nejvíc shodovala s vaším skutečným rozměrem.

Obleky a pásek - nosíte pásek?

Nosíte-li pásek, budete si přát, aby vám kalhoty v pase padly těsně, ale ne zas moc - dopřejte si, abyste si příležitostně mohl vychutnat oběd o třech chodech v pohodlí. Je-li váš pas zrovna tou nejproměnlivější mírou, uvažujte o kalhotách na šle, které dovolují větší volnost pohybu. Pokud však budete nosit šle místo pásku, nikdy si nepořizujte příliš těsné kalhoty, protože byste si mohl při sedání ublížit!

Délka kalhot k obleku

Kupovat si konfekční kalhoty s ohrnutými záložkami nebo hotovou začištěnou délkou je riskantní. Délka je velmi individuální rozměr a jen málokdy přesně odpovídá standardním délkám výrobců. Zda si pořídit kalhoty se záložkami nebo bez, to záleží na vaší výšce. Jak už jsem se zmínila dříve, při rozboru proporcí, máte-li krátké nohy, je lepší záložkám se vyhnout, ať už jsou v módě, nebo ne. Tato vodorovná linka, i když je jen velmi nenápadná, opticky ukrajuje dalších pár centimetrů délky nohou. Naopak pro muže s dlouhýma nohama se záložky doporučují. Spodní okraj kalhot bez záložek nemá nikdy být stejně dlouhý kolem dokola, tj. stejně dlouhý vepředu i vzadu. Vyberte si kalhoty vzadu asi o jeden a půl palce (tj. 3,8 cm) delší. Na špičce boty by se měly nohavice jen „lámat”, to znamená nejen dosahovat k botě, ale dopadat na ni s lehoučkým ohnutím dovnitř, aby nebylo vidět vršek dvou až tří řad tkaniček. Stejně jako u saka, ověřte si i u kalhot, jak vám padnou přes boky a vzadu.

Obleky a dobrý krejčí

Dobrý krejčí dokáže kalhotové švy do určité míry zabrat nebo rozvolnit - čím je oblek lepší, tím více látky je na to ponecháno. Přesvědčte se, že kapsy leží naplocho, i když do nich nenasypete pár drobných a klíče. Jsouli kapsy sestehované, požádejte, ať vám je rozpářou, abyste se mohl podívat jak vypadají.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19494 (internetovy-magazin.cz#8073)


Přidat komentář