Mazaný Filip

Chuťovkou celého projektu se stalo hlavně to, že celý Mazaný Filip vznikl v ateliérech. Všechny ulice, temná městská zákoutí, haly a domy byly vystavěny ve filmových studiích, čímž dostal tento snímek neopakovatelnou atmosféru.

Mazaný Filip

Divadelní hra a později vzniknuvší film byly inspirovány povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Jako správný tvůrce detektivní tvorby si i on stvořil svého rázovitého detektiva Phila Marlowa.

Ten je sice představitelem drsné detektivní školy, ale jeho tvůrce mu do úst vložil nesmírný dar ironie a právě Marlowovy uštěpačné poznámky a sakrastické hlášky tvořily základ původní divadelní hry Mazaný Filip.

Mazaný Filip je ryzí parodie

Abychom se vyhnuli nejasnostem, je třeba zdůraznit, že Mazaný Filip je ryzí parodie na detektivní příběhy a gangsterky. Pokud si tedy chcete tento film vychutnat v plné šíři, musíte mít alespoň částečnou představu o původním díle Raymonda Chandlera s Philem Marlowem, stejně jako o hollywoodských trhácích typu Batman nebo Matrix.

Kde vznikl první myšlenka Mazaného Filipa

Chuťovkou celého projektu se stalo hlavně to, že celý Mazaný Filip vznikl v ateliérech. Všechny ulice, temná městská zákoutí, haly a domy byly vystavěny ve filmových studiích, čímž dostal tento snímek neopakovatelnou atmosféru. A především se tady uplatňuje schopnost herců divadla Sklep hrát na hraně naprosté vážnosti a ironického nadhledu.

Herecký výkon přímo na tělo

Pro hlavního hrdinu snad není v Čechách lepšího představitele než je Tomáš Hanák. Jeho Marlow je přesně takový, jak ho Chandler načrtl. Sice žádný génius s analytickým mozkem, ale poctivý a čestný detektiv, který občas dělá chyby a občas mu někdo i jednu natáhne. Za svou kořistí jde pomalu, ale neústupně a přitom trousí díky svému suchému humoru jednu slovní perlu za druhou.

Komedie jak má být

Ale i v dalších rolích se skrývají vychytávky, kterými tento film připomíná klasického Limonádového Joea. Výborný je Pavel Liška v netradiční roli uťápnutého Charlieho Browna, který Marlowovi přinese po čase aspoň nějaký případ, gangsteři Macháček, Čtvrtníček a Táborský, kteří jsou tak drsní, až to koutky úst nevydrží, jejich kápo Oldřich Kaiser jako by se v Los Angeles (město filmové slávy) narodil a temný alt a šaty Vilmy Cibulkové přináší přesně tu směs erotična, o kterém nevíte, zda je inspirováno Playboyem nebo pomocí něho Marhoul karikuje všechny holywoodské vyzývavé krásky nebo „takykrásky”.

Šílený psychiatr Milana Šteindlera, znuděný černošský Kleplův recepční, Preissova úlisná barmanská etuda a muzikáloví policisté Slovák - Vávra by stáli za vlastní článek, co říkáš, Kide?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19515 (internetovy-magazin.cz#8462)


Přidat komentář