Drag racing

V roce 1993 se NHRA a drag racing staly oficiální součástí Fédération internationale de l´automobile, kde vznikla i zvláštní komise pro drag racing. NHRA má v současnosti mezinárodní statut a dohlíží na rozvoj drag racingu mimo území Spojených států.

Původ a vznik hry

Založení National Hot Rod Association (NHRA) v roce 1951 umožnilo další rozvoj tohoto sportu v 50. a 60. letech.

V roce 1975 vedla finanční podpora společnosti R. J. Reynolds Tobacco Company ke vzniku NHRA Winston Championship, které se stalo celonárodní událostí a přitahuje dnes řady sponzorů i televizní společnosti.

V roce 1993 se NHRA a drag racing staly oficiální součástí Fédération internationale de l´automobile (FIA), kde vznikla i zvláštní komise pro drag racing. NHRA má v současnosti mezinárodní statut a dohlíží na rozvoj drag racingu mimo území Spojených států.

Soutěže a organizace her

Závod sestává z vyřazovacích kol, v nichž závodí vždy dvojice vozů na zcela rovné dráze. Dvojice se tvoří podle losu. Vítěz z každé dvojice postupuje do dalšího kola, až zůstanou pouze dva nejlepší, kteří se utkají ve finále.

Na startu každého kola se oba jezdci seřadí ve svých drahách a sledují elektronická startovní světla. Pokud jezdec odstartuje před rozsvícením zeleného světla, je diskvalifikován.

Doba, než závodník zareaguje na zelené světlo, se nazývá reakční čas a je zaznamenávána časoměřiči. Přidává se k celkovému času, který jezdec potřebuje na překonání závodní vzdálenosti.

Rychlejší jezdec vyhrává. Závodníci mají velice rychlé reflexy a jsou schopni bleskově odhadnout podmínky tratě, což jim umožňuje provést před závodem nezbytné korekce startovní strategie a motoru.

Kde se závodí?

Prvních 50 m závodní dráhy je betonových, což zlepšuje tření, zbytek dráhy je pokryt kombinací asfaltu a částeček žuly. Povrch dráhy se speciálně upravuje, aby poskytl pneumatikám vozů dostatečnou oporu.

Trať měří 400 až 800 m. Ve vyhrazeném prostoru poblíž startu si jezdci mohou předehřát pneumatiky. Na konci dráhy musí být zpomalovací zóna o délce jedenapůlnásobku závodní dráhy. V dešti se závody nekonají, protože speciálně upravená dráha je příliš kluzká.

"Káry" pro drag racing

V drag racingu existuje více než 200 tříd vozů, rozdělených do 12 kategorií, včetně 4 profesionálních tříd: Pro Stock, Moto Pro Stock, Funny Car a Top Fuel.

 • Pro Stock

  Podobá se sériovým vozům, jezdí na benzín. Výfuk, šasi a zavěšení kol se upravují, vozy dosahují zrychlení na 300 km/h za 6 sekund.

 • Moto Pro Stock

  S dvouventilovým nebo čtyřventilovým modifikovaným benzínovým motorem urazí 400m za 7,2 sekundy, rychlostí více než 300 km/h.

 • Funny Car

  S výkonem více než 4500 kW urazí 400 m za méně než 5 sekund, rychlostí přes 300 km/h.

 • Top Fuel

  Vůz je vybaven nitrometanovým motorem s přídavným vstřikováním o výkonu více než 4500 kW, urazí 400 m za méně než 4,5 sekundy, rychlostí přes 330 km/h.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19489 (internetovy-magazin.cz#8044)


Přidat komentář