Šaty v pánském střihu pro ženy

Není také žádným tajemstvím, proč ženy chtějí získat mužské vlastnosti, neboť historicky se mužům nabízelo celé spektrum možností a výsad, které byly ženám upírány. Pánský způsob odívání je symbolická cesta.

Proč ženy nosí pánskou módu?

Není také žádným tajemstvím, proč ženy chtějí získat mužské vlastnosti, neboť historicky se mužům nabízelo celé spektrum možností a výsad, které byly ženám upírány. Pánský způsob odívání je symbolická cesta, jak se stát dědičkou tohoto privilegovaného postavení.

Pánské obleky

Nošení kalhot – přesněji, kalhot se záložkami – doma či v zaměstnání je teď ženiným nezadatelným právem. S nárůstem ženské nezávislosti a vědomí mužských stránek v ženské duši se tento „převlekový” styl stává stále populárnějším. Avšak i zde jako u všech módních směrů platí, že může jít o dvousečný meč. Pro některé pozorovatele může panské oblečení znamenat kompetenci a impozantní dojem, jiným může připadat příliš zastrašující, s nedostatkem tradičních ženských vlastností.

Nerovnoprávnost pohlaví

Móda převleků k nám ovšem, jako většina módních novinek, přichází z minulých staletí. Francouzská spisovatelka Georgie Sandová nosila na protest proti nerovnoprávnosti žen pánské oděvy již ve třicátých letech minulého století. Po roce 1910 a ve dvacátých letech odvážné evropské a americké ženy – z nichž většina byla spojena s ženským hnutím anebo s filosofickou či uměleckou avantgardou – s požitkem šokovaly měšťáckou společnost nošením pánských obleků, vázanek, klobouků a bot. Jejich záměr byl zřejmý, otřást statutem quo a vyhlásit nezávislost na rigidních pohlavních rolích.

 

Teprve o pár desetiletí později, ve čtyřicátých letech, začaly být ženy v kalhotách všeobecně přijímány ve společnosti. I tehdy ovšem existovala omezení, kdy byly kalhoty na místě a jaký druh byl přijatelný. Ženy se v kalhotách neukazovaly v práci nebo na ulici, přestože je mohly nosit na zahradě, při domácím lenošení, při jízdě na koni anebo na pláži. Nošení kalhot při těchto aktivitách potvrzovalo funkčnost mužského oblékání ve srovnání s čistě ozdobným účelem ženských šatů.

Slavné ženy

K rozšíření přijatelnosti pánských stylů u žen přispěly hvězdy jako Marlene Ditrichová, Katharine Hepburnová, Rosalinda Russellová a Laurel Bacallová. Z jejich elegantních pánských obleků vyzařovala chladná sebejistota, přesto však zůstávaly svůdné a ženské. Vzájemné srovnání kontrastních prvků – mužského oblečení se ženskými účesy, make-upem a postavou – ve skutečnosti vytvořily jedinečný erotismus.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id19417 (internetovy-magazin.cz#5200)


Přidat komentář